Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Instagram alışveriş özelliği küçük veya büyük işletmelerin ürünlerini daha fazla kişiye ulaştırması için kullanmış olduğu ücretsiz bir özelliktir. Türkiye’de eticaret alışverişinin artması Instagram gibi uygulamalardan satın ürünlere veya hizmetlere de olan ilgili arttırmıştır.

Bu özelliği işletme sahiplerinin Instagram üzerinde ürünlerini ön plana çıkarmak ve satışlarını yapabilmek amacıyla kullandığı bir özelliktir. Bu özelliğin açılması ve kullanılabilmesi için işletme sahiplerinin bazı özellikleri taşıması gerekir.

Bu özelliklerin taşınması durumunda alışveriş özelliği işletmeler için onaylanarak kullanılmaya başlar. Bunun için alışveriş özelliği nasıl açılır ve bu özellik için işletmelerin taşımaları gereken şartlar nelerdir açıklamaya çalışacağız. Sizde Instagram hesabını alışveriş özelliğine nasıl geçiş yaparım diyorsanız hazırladığımız içeriği okuyabilirsiniz.

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir?

Instagram alışveriş özelliği Instagram tarafından geliştirilmiş olan ve son dönemlerde işletmeler tarafından tercih edilmeye başlanan bir özelliktir. İşletme sahibiyseniz eğer Instagram’dan üzerinde ürün satışı yapabilmek adına bu özellikten yararlanabilirsiniz. Ancak bunun için alışveriş özelliğinin aktif edilmesi gerekir.

Instagram alışveriş özelliğine dair bilgiler arasında şunlar yer alır;

 • Instagram alışveriş özelliğini aktif etmiş olan bir işletmeyseniz Instagram keşfet ve alışveriş sekmesi aracılığıyla kolay ürün satışı yapabilirsiniz.
 • Alışveriş özelliğini kullanıyorsanız ürünlerinizin tanıtımını yapma imkanı elde edebilirsiniz.
 • Bu özellik sayesinde ürün alışverişi yapmak isteyenler yüzlerce çeşit ürünü inceleyerek istediklerini seçip telefonlarına indirebilirler.
 • Alışveriş özelliğini onaylattığınız takdirde ürün etiketlemesi yaparak ürünlerinizin etiketler aracılığıyla insanlara daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer günümüzde işletmelerin yaygın olarak kullanan işletmelerden birisi olmak istiyorsanız alışveriş özelliğini kullanmaya başlamalısınız.

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır? Alışveriş özelliğinin açılabilmesi için öncelikle Instagram uygulaması üzerinde açmış olduğunuz hesabın bir işletme hesabı olması gerekir. Hesabınızı işletme hesabı olarak açmadıysanız ilk olarak hesabınızı işletme hesabı olarak ayarlayın.

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır
Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır

Sonrasında da alışveriş özelliğini açmak için şu adımları izleyin;

 • İşletme hesabınızı açtıysanız eğer Instagram hesabınızı işletme profiline bağlı olan bir Facebook işletme sayfası oluşturun. Bu sayfa içerisinde yaş, ülke ve ürün satışı sınırlaması gibi özelliklerin olmamasına dikkat edin.
 • Ardından ise Instagram işletme hesabınız için bir Facebook ürün kataloğu veya Instagram ürün kataloğu oluşturun.

Bu aşamaları gerçekleştirdikten sonra hesabınızın ve hazırlamış olduğunuz ürün kataloğunuzun onaylanmasını beklemeniz gerekir. Instagram alış veriş özelliğini kullanmak için Business Manager yönetici hesabınızın olması gerekmektedir. Facebook kataloguma eklemiş olduğunuz ürünler onay aldıktan sonra alışveriş özelliğini aktif ederek kullanmaya başlayabileceksiniz.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Instagram Story İndirme Nasıl Yapılır?

Instagram alışveriş özelliği bir çok büyük firmanın ve işletmenin dijital pazarlama çalışmalarını bu alana kaydırmasına neden olmuştur.

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Instagram alışveriş özelliği onayı aldıktan sonra yapacağınız aktif etme işlemiyle kullanmaya başlayabilirsiniz. Aktif etme işlemi ardından işletmeniz tarafından satışı yapılacak ürünün öne çıkmasını, hesaptan paylaşılmasını, ara ve keşfet sayfalarında görülerek alıcı bulmasını sağlayabilirsiniz. Satın almak istenilen ürünün kullanıcılara yeterli detayı vermesi gerekmektedir.

Alışveriş özelliğini aktif etmek için şu adımları izlemelisiniz;

 • Instagram işletme profilinizi açın ve ≡ şeklindeki simgeye dokunun
 • Ayarlar bölümünden işletme menüsüne ulaşın
 • İşletme menüsüne girdiğinizde karşınıza çıkan alışveriş kısmına girin
 • Alışveriş seçeneğini onaylayarak devam tuşuna basın
 • Ürün kataloğunuzu seçin ve bitti tuşuna basın

Aktif etme işlemi sırasında işletme bölümünde alışveriş seçeneğini göremezseniz eğer işletme hesabınızın onaylanma işleminin tamamlanmadığını anlayabilirsiniz. Hesabınız onaylandığında bu seçenek açılır ve özellik aktif edilebilir.

Instagram Ürün Etiketleme Nasıl Yapılır?

Instagram ürün etiketleme adımı ile ürünlerinizin adını ve diğer özelliklerini etiketleyebilirsiniz. Alışveriş yapacak kişilerin ürünlerinize daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz. İşletme sahiplerinin Instagram üzerinden açtıkları e-ticaret sitelerine ait hesaplara insanların ulaşmasını sağlamak amacıyla ürün etiketleme yapması gerekiyor.

Bu bölümde Instagram ürün etiketleme nasıl yapılır detaylarını anlatmaya çalışacağız;

 • Açmış olduğunuz Instagram işletme hesabınıza giriş yapın.
 • Girişin ardından profil sayfanıza gidin ve sayfada yer alan çark işaretine tıklayın.
 • Ayarlar bölümünden alışveriş bölümüne girin ve ürün kataloğunu seçin ve bitti tuşuna basın.
 • Bu işlemin ardından etiketlemek istediğiniz ürünleri seçin ve ürünlerde etiketleme yapmaya başlayın.
 • Etiketleme özelliğini yeni ve eski gönderilerinizde kullanabilirsiniz.
 • Gönderilerde etiketleme yapmak isterseniz eğer tek bir resim paylaştığınız gönderide 5 etiketleme yapma hakkınız olur.
 • Birden fazla görseli paylaşmanız durumunda ise 20 ürüne kadar ürün etiketi ekleyebilirsiniz.
 • Etiketlediğiniz ürünlere ait gönderiyi isterseniz hesabınızda direkt olarak paylaşabilirsiniz isterseniz de hikayenize ekleyebilirsiniz.
Instagramın Alışveriş Özelliği Ne İşe Yarar?

Instagram’ın alışveriş özelliği işletmelerinin ürünlerini Instagram ara ve keşfet bölümünde öne çıkmalarını sağlar.

Kişisel Hesabımda Alışveriş Özelliğini Kullanabilir Miyim?

Kişisel hesabınızda alışveriş özelliğini kullanamazsınız. Bunun için hesabınızın işletme hesabı olması gerekir.

Onaylanma Süresi Var Mıdır?

Instagram alışveriş özelliğinin onaylanması genel olarak birkaç gün sürer ancak belirlenmiş bir gün sayısı yoktur.

Bir önceki yazımız olan Instagram’da Repost Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam: Ortalama: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir