Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Adımları

Sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Instagram’ı kullanıyorsanız Instagram kullanıcı adı değiştirme isteği duyabilirsiniz.

Instagram kullanıcı adı Instagram üyeliği sırasında belirlediğiniz ve Instagram’da bulunan kişiler tarafından görülen isminizdir.

Instagram kullanıcı adınızı genellikle kendi isim ve soy isminizden oluşturabilirsiniz.

Ancak zaman zaman bu ismin değişmesini isteyebilirsiniz.

Bu isteğin duyulma sebepleri arasında soy isimlerinin değişmesi, ilişki durumuna bağlı olarak birlikte olunan kişinin isminin kullanıcı adında yer alması isteği yer alır.

Ayrıca etkilendiğiniz sözleri veya karakterleri de açtığınız Instagram hesabında kullanıcı ismi olarak kullanmak isteyebilirsiniz.

Uygulamada üyelik sırasında belirlediğiniz kullanıcı adını değiştirmek çok kolaydır. Önemli olan kullanıcı adının değiştirilmesi için gerekli olan adımların kullanılmasıdır. İşte o adımlar;

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Adımları

Instagram kullanıcı adı değiştirme ihtiyacı duyuyorsanız eğer size anlatacağımız adımlar sayesinde bunu kolaylıkla başarabilirsiniz.

Kullanıcı adınızı değiştirebilmek için yapmanız gereken ilk adımlar şunlardır;

 • Instagram uygulaması veya Instagram.com internet sayfasına ulaşmanız gerekir
 • Uygulamadan veya web sayfası üzerinden üyelikte belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreyi girerek hesabınızı açmanız gerekir.
 • Instagram hesabınızın anasayfası üzerinden profil sayfanıza girmeniz gerekir.
 • Profil sayfasına mobil uygulamada sağ alt köşeden web sayfasında ise sağ üst köşeden ulaşabilirsiniz. Profil sayfanıza ulaşmanızın ardından ise profil düzenle butonuna tıklarsınız.
 • Butona basmanızla profil düzenleme sayfası yer alır.
 • Profil düzenleme sayfasına ulaştığınızda aynı zamanda da kullanıcı adınızı değiştirebileceğiniz sayfaya ulaşmış olursunuz.

Profil düzenleme sayfasında bulunan kullanıcı adı bölümü sizin yeni kullanıcı adınızı belirlemeniz için kullanacağınız sayfadır.

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme

Profil Düzenleme Bölümünden Kullanıcı Adının Değiştirilmesi

Instagram hesabınız üzerinden profil düzenleme bölümüne ulaştığınızda istediğiniz kullanıcı ismini girerek yeni adınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yeni kullanıcı isminizi belirlemek için yapmanız gerekenler ise şunlardır;

 • Sayfada yer alan kullanıcı adı bölümünde yer alan eski kullanıcı adını silmek
 • Kullanıcı adının silindiği yere yeni kullanıcı adını yazmak
 • Ad değiştirme işlemini tamamlayıp gönder butonuna basmak

Gönder butonuna bastığınızda eğer belirlediğiniz ad Instagram kurallarına uyumluysa kaydedilir ve o kullanıcı adını kullanmaya başlarsınız. Ancak kurallara uygun değilse uygun ismi belirlemeniz gerekir.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Instagram Takip Etmeyenler Bulma ve Tespit Etme

Instagram Uygulaması ile Kullanıcı Adı Değiştirme

Instagram kullanıcı adı değiştirme isteği duyuyorsanız eğer kendinize belirleyeceğiniz kullanıcı adının uygulamanın kurallarına uygun olması gerekir.

Bu kurallar şunlardır;

 • Instagram kullanıcı adı için maksimum 30 karakterden oluşan yeni bir ad belirleyebilirsiniz.
 • Belirlediğiniz ad başka bir Instagram hesabı üzerinde kullanılıyorsa siz aynı ismi kullanamazsınız. Harf veya karakter değişikliği yapmanız gerekir.
 • Yeni kullanıcı adınızda argo, hakaret veya küfür benzeri ifadelere yer vermemeniz gerekir.
 • Alacağınız yeni kullanıcı adında ü, ö, ı, ,ç, ğ ve ş gibi Türkçe harfleri kullanamazsınız. Bu karakterler yerine ise u, o, c, g ve s harflerini kullanabilirsiniz.
 • Kullanıcı adınızda emoji kullanamazsınız.

Bu kurallara uyum sağlayarak dilediğiniz her türlü ismi Instagram kullanıcı isminiz yapabilirsiniz. Instagram kullanıcı adı değiştirme işlemini video anlatımıyla dinlemek isterseniz

Kullanıcı Adı Değiştirme Adımlarını Geri Almak

Instagram kullanıcı adı değiştirme adımlarını geri almanız mümkündür.

Eski Instagram kullanıcı adınıza dönmek için yapmanız gerekenler ise şunlardır;

 • Instagram hesabına kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak
 • Profil sayfası üzerinden profil düzenle bölümüne girmek
 • Kullanıcı adı yazan bölüme eski kullanıcı adını yazmak
 • Kullanıcı adının onaylanmasını sağlamak için gönder tuşuna basmak

Bu adımları uyguladığınızda eski kullanıcı adınız tekrar sizin olur ve eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak bunun için kullanıcı adı değişimini takip eden 14 günü aşmamanız gerekir. Aksi takdirde kullanıcı adınız başka kişilere verilebilir. Bunun için aldığınız yeni kullanıcı adından memnun kalmadıysanız zaman kaybetmeden eski kullanıcı adınızı yazarak onaylamanız gerekir.

Instagram Hesabımda Kullandığım Kullanıcı Adını Değiştirmem Mümkün Mü?

Instagram hesabınızda kullandığınız kullanıcı adını değiştirmeniz mümkündür. Ancak belirlediğiniz adın başkası tarafından kullanılmaması gerekir.

Kullanıcı Adımı Hangi Sıklıkla Değiştirebilirim?

Instagram kullanıcı adı değiştirmek için belirlenen değiştirme sıklığı 30 gündür. Değişim yaptıktan 30 gün sonra tekrar kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz.

Eskiden Kullandığım Kullanıcı Adını Kullanabilir miyim?

Kullanabilirsiniz ancak bunun için 14 gün süreyi aşmamanız gerekir. Bu süreyi aşmanız halinde kullanıcı adınızı kaybedebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Instagram Müşteri Hizmetleri ile İletişime Nasıl Geçilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir